Yaxın günlərdə regionun ən böyük günəş elektrik stansiyası istismara veriləcək
Yaxın günlərdə regionun ən böyük günəş elektrik stansiyası – “Qaradağ” GES istismara veriləcək.
Energetika Nazirliyindən verilən məlumata görə, bu barədə nazir Pərviz Şahbazov Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə Komissiyanın növbəti iclası zamanı çıxış edərkən deyib.
Nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə bərpa olunan enerjinin inkişafı sahəsində əldə olunan nailiyyətlər və perspektivlərdən danışıb.
Həmçinin bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji” zonası kimi inkişafı üzrə işlər davam etdirilir, müvafiq sahədə müntəzəm monitorinqlər aparılır. Naxçıvanın da ölkə başçısı tərəfindən “yaşıl enerji” zonası elan olunduğu qeyd edilərək, muxtar respublikada bərpa olunan enerji mənbələrinin xüsusi çəkisinin artırılmasını da özündə ehtiva edən 2023-2027-ci illər üçün sosial-iqtisadi inkişafa dair dövlət proqramının icrasından danışılıb. Eyni zamanda, “yaşıl enerji”nin Avropaya ixracı istiqamətində işlərin davam etdirildiyi bildirilib.
İclasda bərpa olunan enerji layihələri üçün dənizdə ərazilərin ayrılması, imzalanması nəzərdə tutulan sənədlər, yeni güclərin şəbəkəyə inteqrasiyası və digər məsələlər müzakirə olunub.